banner32

banner38

16 Eylül 2019 Pazartesi

Altında yükseliş trendi sürecek

Altının onsu uluslararası piyasada doların güç kaybetmesinden bulduğu destekle yükseliş isteğini devam ettirirken, güvenli liman olma özelliğini yitirdiği yorumlarına karşılık piyasa profesyonellerine göre altında yükseliş trendi güçlenebilir.

25 Ekim 2013 Cuma 17:54
Altında yükseliş trendi sürecek
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişlemeyi yavaşlatma konusunda elinin zayıfladığını belirten analistler, bunun doların değer kaybetmesine ve altının ons fiyatının kısa vadeli kritik direnç seviyelerini test etmesine neden olduğu yorumunu yaptı.
 
Son 10 günlük süreçte yaklaşık yüzde 5,5 oranında yükseliş kaydeden altının onsu analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 1.350 dolar seviyelerine yaklaşsa da bu seviyeden gelen satışlarla 1.330 - 1.345 dolar dar bandında sıkıştı. Bu seviyelerin kırılması durumunda kırılma yönüne doğru hareketin ivme kazanabileceğini ifade eden analistler, ABD'de açıklanacak makroekonomik verilerin yön üzerinde belirleyici olacağını tahmin ediyor.
 
ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, ABD tarım dışı istihdam verisinin 148 bin ile beklentilerin çok aşağısında kalmasının, altının bir süredir oyalandığı 1.320 dolar seviyesi civarlarından yukarı yönlü sert hareket yapmasına neden olduğunu belirtti.
 
Karabulut, bu aşamada 1.330 dolar seviyesinin de desteğini alan altının 1.342 dolar seviyesini test ettiğine işaret ederek, pozisyon kapamalara bağlı olarak geri çekilmelerin görülebileceğini fakat altının 1.330 dolar seviyesi üzerinde kaldığı sürece yukarı eğilimini koruyabileceğini öngördü.
 
"1.342 dolar seviyesinin üzerinde 1.355 dolar, 1.374 dolar ve sonrasında ise 1.400 dolar direnç noktalarıdır" diyen Karabulut, altında ilerleyen günlerde kısmi geri çekilmeler görülebileceğine dikkati çekerek, bu bağlamda daha kısa vadeli pozisyonların şuan için cazip göründüğünü, uzun vadede ise 1.355 dolar seviyesinin aşılması halinde piyasada alımların hızlanabileceğini belirtti.
 
Karabulut, gelecekte Fed'in parasal genişleme politikasındaki sürecin etkili olacağını işaret ederek, son gelen verilerin aynı zamanda hükümetin 17 gün kapalı kalması neticesinde reel ekonominin, istihdam piyasasının ve ABD 4. Çeyrek büyümesinin zarar gördüğü düşüncesinin Fed'in ekim ayı toplantısında da varlık alımlarını azaltmayacağı görüşünü güçlendirdiğini söyledi.
 
Kasım ayı içerisinde açıklanacak olan ekim ayı tarım dışı istihdam değişiminin de kötü açıklanabileceğinin söylendiğine de değinen Yeliz Karabulut, şunları kaydetti:
 
"Bu durumda 2013 yılı içerisinde Fed açısından parasal genişlemeyi azaltmak için yeterince kanıt oluşamayacak ve varlık alımlarının hızının azaltılması 2014 yılına ötelenmesi durumunda altın fiyatı bundan destek bulacaktır. Yakın vadedeyse tarihsel olarak bakıldığında kasım ayının Hindistan'da festivaller ve düğün sezonu olması sebebi ile ülkede altına olan fiziki talebin artması ile birlikte alımların etkili olması beklenebilir. Kısa vadede alımlar etkili olsa da burada test edilebilecek nokta 1.450 dolar seviyesi olarak öne çıkıyor. Orta vadede ise satış baskısının artması beklenebilir. Bu durumda da hedef 1.250-1.180 dolar seviyeleri olabilecektir."
 
"1.355-1.365 dolar seviyesi gündeme gelebilir"
 
Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ise "ABD'de beklentilerden düşük gerçekleşen eylül ayı Tarım Dışı İstihdam verisi sonrası, 8 Kasım'da açıklanacak olan ekim ayı verisinin de düşük gerçekleşeceği beklentisiyle Fed'in en yakın yılbaşına kadar parasal genişlemeyi yavaşlatmayacağı beklentisi güçlendi. Bu da önceki günden bu yana piyasalarda coşkulu bir görünüm oluşturdu" dedi.
 
Doların zayıflamasının, altın fiyatına destek olduğuna işaret eden Yıldırımtürk, ay sonu açık pozisyon kapama işlemlerinin ve altında yeni pozisyon açılmasının da etkisiyle altın fiyatının son üç haftanın en yüksek seviyesi 1.345 dolar/ons'a kadar yükseldiğini ifade etti.
 
Petrol fiyatlarının gerilemesinin ve bölgedeki stratejik gerginliğin azalmasının altın fiyatları üzerindeki etkisine de değinen Yıldırımtürk, şunları kaydetti:
 
"ABD- İran arasındaki gerginliğin diyalogla çözülmesine doğru yeni adımlar atılıyor olması, Hindistan'ın altın ithalatına uyguladığı vergiyi bir süre önce yükseltmesi, Çin'in rezerv çeşitlendirme çerçevesinde ne kadar altın aldığının bilinmemesi ve ABD'li büyük fonların alıcı oldukça altında yüklü miktarda satış yapmaları gibi nedenlerle altın fiyatındaki yükseliş beklenenden daha sınırlı oluyor.
 
Bugün ABD'de açıklanacak haftalık işsizlik maaşı başvurusunun olası düşük gerçekleşmesi halinde doların bir miktar daha gevşemesinden alacağı destekle altının ons fiyatı yeniden 1.335 dolar desteğinin üzerinde kalarak 1.345 dolara tırmanabilir. Bu seviyenin güçlü alımlarla geçilmesi halinde 1.355-1.365 dolar seviyesi gündeme gelebilir."
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GÜNCEL HABERLER
banner35
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV