banner32

banner38

16 Eylül 2019 Pazartesi

DESAV Başkanı Prof. Dr. Ünsal BAN:Altın yıl sonuna doğru daha da düşecek..

DESAV Başkanı Prof.Dr.Ünsal BAN, geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Jackson Hole toplantısının küresel piyasalardaki bütün dengeleri altüst ettiğini söyledi. Ünsal BAN, toplantı sonrasında altın fiyatlarındaki düşüşü ve ABD endekslerindeki yeni rekorların kırılmasının da dikkat çekici olduğunu ifade etti.

01 Eylül 2014 Pazartesi 16:44
DESAV Başkanı Prof. Dr. Ünsal BAN:Altın yıl sonuna doğru daha da düşecek..
Küresel ekonominin gidişatına ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, FED Başkanı Yellen'ın yerine AMB (Avrupa Merkez Bankası) Başkanı Draghi'nin ön plana çıkmış olmasının gözlerden kaçmadığını söyleyen Prof.Dr.Ünsal BAN, “Yellen 2008 krizinden etkilenenlerin henüz iş bulamadıklarını ifade ettikten sonra, faiz artışı konusunda önceki açıklamalarına atıf yapmakla yetindi. Draghi ise 'yeni bir parasal genişleme' sinyali ile piyasaların dikkatini çekmeyi başardı” dedi.

YURT İÇİNDEKİ GELİŞMELER OLUMLU
Ülkemizdeki siyasi gelişmelerin piyasaları olumlu yönde etkilediğini sözlerine ekleyen Prof.Dr.Ünsal BAN, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'Yeni Türkiye' yolundaki güçlü mesajları ve kritik süreçlerin neredeyse sorunsuz atlatılmış olması moralleri iyice toparladı. Yeni Kabine'nin de 'beklentileri ve dengeleri' karşılayan bir yapı arz etmesi bu olumlu gidişe katkıda bulundu.Bu etkilerle endeks tekrar 80 bin seviyesinin üzerine çıktı, Dolar/TL kurunda ve tahvil faizlerinde ise ciddi düşüşler kaydedildi. Tüm bu gelişmeleri, borsa, dolar kuru ve altın üzerindeki etkileri açısından ele aldığımızda, küresel piyasalar açısından FED ve AMB kaynaklı gelişmelerin ön plana çıktığını, yurt içinde ise siyasi gelişmelerin takip edildiğini görüyoruz” diye konuştu.

ALTIN FİYATLARINDAHOLE TOPLANTISI VE UKRANYA-RUSYA ETKİLİ OLUYOR
Altın fiyatlarında tamamıyla Jackson Hole toplantısı sonrasında yapılan açıklamaların ve Ukrayna-Rusya gerginliğinin etkili olduğunun altını çizen BAN, “Altın fiyatlarının gerilemede Avrupa kaynaklı yeni bir likidite dalgasının oluşacağı beklentisinin yanı sıra, Ukrayna-Rusya kaynaklı gelişmelerin belirleyici etkisi var. Avrupa tarafındaki parasal genişleme altın fiyatlarını daha da geriye çekecektir. Dolar/TL kurundaki geri çekilme ile birlikte TL fiyatındaki düşüş de hızlanacaktır. Bu kapsamda, ons fiyatında ilk etapta 1260/1240 seviyelere doğru çekilmelerin yaşanacağı altında, 2014 sonuna doğru 1200 dolar, 2015 sonuna doğru ise 1100-1000 dolar seviyeleri gündeme gelebilir” dedi.

KURDA GERİ ÇEKİLME SÜRECEKTİR
“Haftayı 2,16 seviyesinden kapatan kurda, geri çekilme eğilimi önümüzdeki süreçte de devam edecektir ve ilk etaptaki hedef 2,12-2,10 seviyeleri olacaktır” diyen BAN, Borsa İstanbul tarafında, seçim sonrasındaki kâr realizasyonunun tamamlandığını görüyoruz. Kâr satışlarının sona ermesi ve politik açıdan belirsizliklerin ortadan kalkması ile birlikte tekrar yükselişe geçen endekste, Avrupa ve Japonya kaynaklı likiditenin etkisi ile yakın zamanda yeni zirveler test edilecektir. Bu kapsamda izleyeceğimiz önemli seviyeler, direnç olarak 81000/900, 82500 ve 83000, destek olarak 80800/250, 80000 ve 79400 olacaktır” diye konuştu.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GÜNCEL HABERLER
banner35
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV