banner32

banner38

21 Eylül 2019 Cumartesi

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentiyi aştı

ABD'de geçen hafta ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı 320 binle beklentilerin üzerine çıktı.

05 Mart 2015 Perşembe 17:48
ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentiyi aştı
ABD Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıklanan verilerine göre, geçen hafta ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı önceki haftaya oranla 7 bin kişi artarak 320 bin oldu.

Bu sonuçla, Mayıs 2014'ten bu yana en yüksek seviyesinde kaydedilen başvurulara yönelik beklenti 300 bin olarak belirlenmişti. İşsizlik maaşı başvuruları geçen mayıs ayının ilk haftasında ise 345 bin düzeyinde gerçekleşmişti.

Haftalık rakamlara oranla daha az değişkenlik gösteren son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları da 294 bin 500 kişiden 304 bin 750'ye yükseldi. Süregelen işsizlik başvuruları önceki haftaya kıyasla 20 bin kişi artarak, 2 milyon 421 bin oldu.

Bu arada, bir önceki haftaya ilişkin başvuru rakamları revize edilmeyerek, 313 binde sabit bırakıldı. Ekonomistler, son 2 haftadır beklentilerin üzerinde açıklanan başvuruları, istihdam sektöründeki ivmenin yavaşladığı şeklinde değerlendirirken, ABD Çalışma Bakanlığı'nın yarın açıklayacağı şubat ayı tarım dışı istihdam verisinin sektördeki gelişmeleri daha iyi yansıtacağını belirtiyor.

Tarım dışı istihdam ocak ayında 257 bin kişi artmış, işsizlik oranı ise yüzde 5,7 seviyesinde gerçekleşmişti.

İş gücü piyasasındaki gelişmeler ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikasında önemli rol oynuyor. Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasalar Komitesi'nin bir sonraki toplantısı 17-18 Mart 2015'te yapılacak. Yellen, söz konusu toplantının ardından basın konferansı düzenleyerek, alınan kararları değerlendirecek.

Anahtar Kelimeler: Abd Işsizlik MaaşıHaberi
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GÜNCEL HABERLER
banner35
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV