banner32

banner38

16 Eylül 2019 Pazartesi

Avro Bölgesi'nde sanayi üretimi geriledi

Avro Bölgesi'nde sanayi üretimi, ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı, yıllık bazda ise yüzde 1,2 artış kaydetti.

12 Mart 2015 Perşembe 14:44
Avro Bölgesi'nde sanayi üretimi geriledi

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) açıkladığı verilere göre, 19 üyeli Avro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış 2015 yılı ocak ayı sanayi üretimi aralık ayına göre yüzde 0,1 azaldı, yıllık bazda ise yüzde 1,2 artış kaydetti. 2014 yılı aralık ayında sanayi üretimi yüzde 0,3 artmıştı.


Söz konusu oran 28 üyeli Avrupa Birliği'nde (AB) aylık bazda değişmedi, yıllık bazda ise yüzde 1,5 yükseldi. AB'de 2014 yılı aralık ayında ise sanayi üretimi yüzde 0,4 artış kaydetti.


Avro Bölgesi'nde sanayi üretiminin aylık yüzde 0,2 artması ve yıllık bazda ise yüzde 0,1 azalması bekleniyordu. Böylece sanayi üretimi verisi aylık beklentinin altında, yıllık beklentinin ise üzerinde gerçekleşti.


Bölgede sanayi üretiminin bir önceki aya kıyasla gerilemesinde dayanıklı tüketim malları üretiminin yüzde 2,2, ara malı üretiminin yüzde 0,5 azalması etkili olurken, sermaye malı üretimi ve dayanıksız tüketim malları üretimleri yüzde 0,1, enerji üretimi de yüze 0,9 arttı.


AB ülkeleri içinde sanayi üretiminde aylık bazda en fazla azalış yüzde 4'le Hırvatistan'da gerçekleşirken, en fazla artış da yüzde 6,1 ile Malta'da belirlendi.


Avro Bölgesi'nde sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 1,2 artışına en fazla olumlu etkiyi yüzde 2,9 ile enerji üretiminin artması yaptı. Dayanıksız tüketim malları üretimi yüzde 2,7, dayanıklı tüketim malları üretimi yüzde 2,5, sermaye malı üretimi yüzde 1,5 ve ara malı üretimi de yüzde 0,7 artış kaydetti.


Öte yandan yıllık bazda AB üyesi ülkeler içinde sanayi üretiminin en fazla yükseldiği ülke yüzde 8,8 ile İrlanda olurken, en fazla azalış ise yüzde 4,9'la Hırvartistan'da kaydedildi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GÜNCEL HABERLER
banner35
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV