banner32

banner38

16 Eylül 2019 Pazartesi

Yellen'dan piyasalar için kritik uyarı

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, Fed'in finansal sistemi daha güvenli hale getirecek ilave adımlar atmaya hazır olduğunu söyledi ve borsalardaki değerlenmenin şu anda aşırı yüksek olduğunu belirtti.

07 Mayıs 2015 Perşembe 15:26
Yellen'dan piyasalar için kritik uyarı


Yellen, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde ile birlikte, IMF'nin Washington'daki merkezinde düzenlenen "Finans ve Toplum" konulu konferansa katıldı.

Konferansın açılış konuşmacısı Yellen, finans sisteminin ekonomi için çok kritik bir rol oynadığını belirterek, "İyi işleyen bir finans sektörü istihdam, inovasyon ve kapsayıcı büyümeyi destekler. Ancak, finansal şirketlere ilişkin sorunlu teşvikler, bu şirketlerin topluma zarar verecek şekilde hareket etmesine neden olabilir" ifadelerini kullandı.

Yellen, 2008 finansal krizinin bozulan teşvikler nedeniyle çıktığını anlatırken, bunun sonucunda yaklaşık 18 milyon Amerikalının evini ve 9 milyon Amerikalının da işini kaybettiğini hatırlattı.

Fed de dahil olmak üzere denetleyici kuruluşların da krizde rol oynadığını kaydeden Yellen, söz konusu denetleyici kuruluşların finansal sistemin güvenliği yerine bireysel kuruluşlara odaklanmasının yanlış olduğu eleştirisini yaptı.

Yellen, bununla birlikte, bu kuruluşların finansal krizden çıkarttıkları derslerle daha etkili hale geldiğini aktarırken, Dodd-Frank Bankacılık Reformu ve ABD Hazine Bakanlığı tarafından kurulan Finansal İstikrar Gözetim Konseyi'nin bu alanda önemli rol oynadığını dile getirdi.

FİNANSAL İSTİKRARA YÖNELİK RİSKLER AZALDI
Fed Başkanı Yellen, konuşmasının ardından IMF Başkanı Christine Lagarde'ın sorularını yanıtlarken, "Fed'in şu anda finansal risklere karşı daha donanımlı" olduğunu savundu.

Bu noktada, "Finansal istikrara yönelik riskler şu anda artmış değil, azalmış durumda" görüşünü paylaşan Yellen, ayrıca ABD'de son 6 yılı aşkın süredir uygulanan sıfıra yakın faiz oranının, bazı finansal riskleri beraberinde getirmesine karşın ekonomiyi desteklemek için gerekli olduğunu vurguladı.

Yellen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlk olarak, Fed ve diğer denetleyici kuruluşların finans ve özellikle bankacılık sektörlerine ilişkin sorunlu teşviklerin çözümünde kayda değer ilerleme kaydettiğine inanıyorum. İkinci olarak, Fed'i de içeren politika yapıcılar, ilave adımlar atılmasına ya da şimdiye kadar atılan adımların düzeltilmesine ihtiyaç duyulan alanları yakından izlemeye devam ediyor."

Öte yandan, "hisse senetlerindeki değerlenmenin aşırı yüksek" olduğuna işaret eden Yellen, şirket ve devlet tahvillerine yönelik getirinin ise düştüğüne dikkati çekti.

Janet Yellen, konuşmasında para politikasına yönelik herhangi bir değerlendirme yapmazken, güne yükselişle başlayan ABD piyasaları, Yellen'ın borsaya yönelik eleştirilerinin ardından değer kaybetti.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GÜNCEL HABERLER
banner35
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV