banner32

banner38

16 Eylül 2019 Pazartesi

Yunanistan'a kaçmak İstediler, mahsur kaldılar

Türkiye üzerinden Yunanistan'ın Koz Adası'na geçmeye çalışan 18 Afganistan uyruklu vatandaş denizde mahsur kaldı.

10 Nisan 2015 Cuma 14:39
 Yunanistan'a kaçmak İstediler, mahsur kaldılar
 Afganistan'dan kaçarak Türkiye'ye gelen ve buradan da Yunanistan'a geçmeye çalışan 18 kişi yakalandı. Bodrum Yarımadası'nın karşısında, Anadolu'dan 8 mil uzakta yer alan bir Ege adası olan Kos adasına geçmeye çalışan kaçaklar mahsur kaldıkları yerden sahil güvenlik tarafından kurtarıldı.
Gece geç saatlerinde Muğla Bodrum ilçesi Akyarlar Koyu’ndan 6 metrelik şişme botla yola çıktıkları belirlenen ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Afganistan vatandaşı 18 kaçak, Yunanistan’ın Kos Adası’na geçmeye çalıştıkları sırada, fırtına yüzünden Akyarlar açıklarında mahsur kaldı.

Güvenlik güçlerinden yardım isteyen kaçaklar, uzun müddet dalgalarla mücadele etti. Kaçaklar, TCSG 1 Nolu Sahil Güvenlik Botu’nun bölgeye ulaşmasıyla son anda kurtarıldı. Şişme bot ise battı. Sahil Güvenlik botuna alınan kaçaklar, Milta Marina’daki Sahil Güvenlik Karakol Komutanlığına getirildi.

Islanan ve üşüyen kaçaklara battaniye verildi, sıcak içecek ikram edildi. 18 kaçak, Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığındaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından hudut dışı işlemleri için Yabancılar Şubesine sevk edildi.

Kos adası neresi?

İstanköy (Yunanca: Κως, Kos) Bodrum Yarımadası'nın karşısında, Anadolu'dan 8 mil uzakta yer alan bir Ege adasıdır. Yunanistan'ın 12 Adalar Vilayeti'ne bağlıdır. 2005 rakamlarına göre nüfusu 30.500'dür. Adada turizm oldukça gelişmiştir. Antik kalıntılar bulunmaktadır. İstanköy şehrinde yer alan ve hekim Hipokrat ile ilişkilendirilen bir ağaç (Hipokrat Ağacı) meşhurdur. Adada yaşayan halkın bir bölümü Yunanistan vatandaşı Türk ve Müslümanlardan oluşur. Sayıları 2.000 ila 3.000 arası olduğu tahmin edilen Türk kökenli nüfus ağırlıklı olarak Platani köyünde ve Kos şehir merkezinde yaşar.

Oniki Ada grubuna bağlı olarak Ege Denizi'nde Karya sahiline yakın bir durumdadır. İstanköy adası ayrıca, Meropis ve Nymphsea olarak da bilinir.

Diodrus Siculus (xv, 76) ve Strabo (xiv, 657) onu iyi takviye edilmiş liman olarak tanımlarlar.

Büyük İskender ve Mısırlı Ptolemies'in idaresi altında iken (M.S. 336'dan beri) kasaba Ege'deki büyük merkezlerin birinde gelişti. Josepheus ("Ant."xiv, 7,2) Strabo'dan aktarım yoluyla sonucu şöyle der, Mithridates, Kraliçe Cleopatra tarafından oraya depo edilmiş altınları gidip-getirmesi için yollanır. Herod'un bir yıılık maaşı atletik oyunlarda ödül kazananın kari için sağlamak zorunda olduğu söylenir. (Josephus,"B.J",i,21,11) ve oraya oğlu Herod için bir heykel dikildi
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GÜNCEL HABERLER
banner35
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV