banner32

banner38

24 Ağustos 2019 Cumartesi

Başbakan : Doğalgazı olmayan il kalmayacak!

Başbakan Binali Yıldırım, Aliağa ilçesinde FSRU Projesi açılış töreninde konuştu.

24 Aralık 2016 Cumartesi 09:25
Başbakan : Doğalgazı olmayan il kalmayacak!
Türkiye'nin ilk yüzer LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) depolama ve yeniden gazlaştırma terminali (FSRU) ve Egegaz'ın LNG terminali ilave kapasite yatırımları, Aliağa ilçesinde Etki Liman İşletmelerine ait yüzer terminal iskele sahasında hizmete girdi.

Başbakan Binali Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, bugün özel sektör eliyle başlatılan 2 dev projenin faaliyete geçirildiğini, kendilerinin enerji politikasını oluştururken ilk sıraya "enerji arz güvenliğini" ve "enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesini" aldıklarını ifade etti.

DOĞALGAZDA 2018 HEDEFİ

Başbakan Yıldırım şöyle konuştu:

"Türkiye olarak son 14 yılda elektrik enerjisi kurulu gücümüzü yaklaşık 3 katına çıkardık. Bugün 78 bin 500 megavat kurulu güce ulaşmış bulunuyoruz. Yenilenebilir enerji kaynakları gücümüzü de aynı şekilde 3 kat artırarak 33 bin megavata yükseltmiş bulunuyoruz. 2002'de sadece 4 bin kilometre doğalgaz iletim ve dağıtım hattımız varken bugün 125 bin kilometrelik hatta sahibiz. Doğalgazı ulaştırdığımız il sayısı 78'e ulaşmış vaziyette. 2018'e gelindiğinde artık doğalgaz olmayan il kalmadığı gibi bir çok ilçemizde doğalgaz kullanılır hale gelmiş olacak.''

ENERJİ HAMLELERİ

Enerji alanındaki faaliyetler hakkında da bilgi veren Yıldırım, şunları söyledi:

''Yıllık 1 milyar metreküp doğalgaz depolayacak Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama çalışmasının ilk etabı çalışmaları başladı. Önümüzdeki sene ilk üç depoyu hemen bu yılbaşında hizmete alacak hale getiriyoruz. Silivri Doğalgaz Depolama Tesisinin kapasitesi 2 katına çıkıyor. Dünyanın en büyük 14'üncü LPG pazarı durumundaki Türkiye, Bakü-Tiflis-Ceyhan hattıyla Azeri ve Irak petrolünü tüm dünyaya gönderiyoruz.

TANAP ve devamındaki TAP projeleriyle 16 milyar metreküp Azeri gazını ülkemize ve buradan Avrupa'ya iletmiş olacağız. Geçtiğimiz ekim ayında Türk Akım Projesi'nin anlaşmasını da karşılıklı olarak imzaladık. Önümüzdeki sene Şangay İşbirliği Örgütü'nün Enerji Kulübü Başkanlığını da Türkiye yürütecek. Başkanlık dönemimizin enerji stratejimize yeni bir vizyon katacağına inanıyorum. Bu çalışmalardaki hedefimiz Türkiye'yi enerji geçiş güzergahı haline getirmek ve aynı zamanda komşularımızın enerji ihtiyacını sağlamak." 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GÜNCEL HABERLER
banner35
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV