banner32

banner38

23 Temmuz 2019 Salı

Klavyede ‘delete’ yerine ‘sil’ tuşu

TÜRK Standardları Enstitüsü (TSE) Teknik Kurulu’nda kabul edilen yeni ‘F klavye Standartı’na Türkçe kriter geliyor. Buna göre F klavyedeki tüm tuş isimlendirmeleri artık Türkçe olacak.

31 Ağustos 2015 Pazartesi 15:39
Klavyede ‘delete’ yerine ‘sil’ tuşuBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, F klavyelerde bundan sonra ‘delete’ yerine ‘sil’, ‘enter’ yerine ‘giriş’, ‘print screen’ yerine de ‘ekranı kopyala’ tuşlarının yer alacağını ifade etti. F klavye standardının ilk olarak 1975 yılında hazırlandığını anımsatan Işık, söz konusu standardın zaman içinde iki kez revize edildiğini ifade etti. Bu sürede, klavyedeki tuşların isimlendirilmesinin de Türkçe olması gerektiği yönünde talepler geldiğini dile getiren Işık, “Bu talepler doğrultusunda da bir revizyon kararı alındı. 

Bu kapsamda bir teknik komite kurularak, standart taslağı oluşturuldu. İlgili paydaşların da görüşleri alınarak, taslak son haline getirildi ve dünkü teknik kurul toplantısında Türk standardı olarak kabul edildi. Buna göre, söz konusu klavyedeki tüm tuş isimlendirmeleri artık Türkçe olacak. Örnek vermek gerekirse, F klavyelerde bundan sonra ‘delete’ yerine ‘sil’, ‘enter’ yerine ‘giriş’, ‘print screen’ yerine ‘ekranı kopyala’ tuşları yer alacak” dedi. Bakan Işık ayrıca yapılan bu revizyonu özellikle yeni nesiller için Türkçe’nin doğru ve yerinde kullanımı açısından çok önemsediğini belirtti.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GÜNCEL HABERLER
banner35
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV