banner32

banner38

24 Ağustos 2019 Cumartesi

Maliye Bakanlığı neden taşıt aldığını açıkladı

Maliye Bakanlığı "Kamu taşıtalarında artış" haberlerine cevap verdi gerekçesini açıkladı.

22 Eylül 2015 Salı 16:44
Maliye Bakanlığı neden taşıt aldığını açıkladı
Maliye Bakanlığından "kamuda taşıt alımı" açıklaması:

Maliye Bakanlığınca, bu yıl içerisinde terör örgütlerine yönelik mücadelenin hız kazanmış olması nedeniyle önceki yıllarda daha çok yıl sonuna doğru yapılan bazı harcamaların öne çekildiği belirtilerek, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış olan taşıt alımlarının, 2014-2015 yıllarının 8 aylık dilimler itibarıyla meydana gelen ciddi orandaki artışın temel sebebi olduğu, bu idareler dışındaki idarelerde taşıt alımlarına ilişkin artış seyrinin normal düzeyde bulunduğu bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bugün Hürriyet Gazetesi'nde kırmızı plakalı makam araçlarının fotoğrafı ile verilen "Kamudaki taşıt alımları 10 kat arttı" haberinin kamuoyunda yanlış algıya sebebiyet vermeye açık olduğu görülmüştür. Bu nedenle Bakanlığımız tarafından aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması zaruri görülmüştür" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, 2015 yılı içerisinde terör örgütlerine yönelik mücadelenin hız kazanması nedeniyle, önceki yıllarda daha çok yıl sonuna doğru yapılmakta olan bazı harcamaların öne çekildiği kaydedildi.

Bu bakımdan dikkat çeken idarelerden birinin Emniyet Genel Müdürlüğü olduğunun altı çizilen açıklamada, "Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesinden 2014 yılı ilk 8 ay içinde taşıt alım giderleri kapsamında hava taşıt alımları için yaklaşık sadece 900 bin lira harcanmışken, 2015 yılında ilk 8 ay içerisinde helikopter alımı nedeniyle yaklaşık 76 milyon 900 bin lira harcanmış bulunmaktadır.

Ayrıca TOMA, zırhlı personel taşıyıcı ve diğer taşıtlar için 2014 yılı ilk 8 ayında yaklaşık 34 milyon lira harcanmışken, daha önce ifade edilen gerekçelerle 2015 yılının söz konusu döneminde aynı nitelikteki harcamalar için yaklaşık 207 milyon lira harcanmıştır" bilgilerine yer verildi.

Taşıt alımlarında bir önceki yıla göre ciddi artışa sebep olan bir diğer konunun, Orman Genel Müdürlüğü tarafından ilgili kanun kapsamında Savunma Sanayii Destekleme Fonu aracılığıyla alınmış olan hava taşıtı alımlarına ilişkin olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"2014 yılı ilk 8 ayında söz konusu kalemden yaklaşık 15 milyon 650 bin lira harcanmışken, 2015 yılı ilk 8 ayında bu tutar 296 milyon lira olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu hava taşıt alımı, ülkemizde meydana gelen orman yangınlarına etkin bir şekilde müdahale edilmesini sağlamak üzere Orman Genel Müdürlüğü bünyesindeki hava taşıt filosunu güçlendirmek üzere yapılmış olup, bu konuda önemli bir ihtiyacın karşılanmış olduğu değerlendirilmektedir.

Bu çerçevede, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış olan taşıt alımları 2014 ile 2015 yılları ilk 8 aylık dilimler itibarıyla meydana gelen ciddi orandaki artışın temel sebebidir. Bu idareler dışındaki idarelerde taşıt alımlarına ilişkin artış seyri normaldir." 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GÜNCEL HABERLER
banner35
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV