banner32

banner38

24 Ağustos 2019 Cumartesi

SP'den Türkiye bankaları için "narin" uyarısı

Standard&Poor's gelişen piyasaların bankacılık sistemlerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Türkiye'de bankacılık sektörü için risk var mı?

01 Ekim 2015 Perşembe 16:50
SP'den Türkiye bankaları için
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) gelişmekten olan ülkelerin para birimlerindeki değer kayıplarının bankacılık sektörleri üzerindeki riskleri artırdığını belirtti.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, "EMEA bölgesindeki birçok gelişmekte olan piyasada para birimleri dolar karşısında geçtiğimiz 12 ay içerisinde sert şekilde değer kaybetti. Bu durum bu ülkelerdeki bankalar için riskleri artırıyor" değerlendirmesinde bulundu.

S&P'den yapılan açıklamada, "Para birimlerindeki değer kayıplarına karşı bankacılık sistemleri en hassas olan ülkelerin Kazakistan, Beyaz Rusya, Ukrayna, Azerbaycan ve Nijerya olduğuna inanıyoruz. Bu ülkeleri Rusya, Gürcistan ve Türkiye takip ediyor" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, "Ülkeden ülkeye değişebilecek üç risk; döviz cinsinden kredilerde artan kayıplar, dış borçlanmaya aşırı bağımlılık ve varlıklar ile borçlar arasındaki uyumsuzluktan kaynaklı kur kayıpları şeklinde" ifadesine yer verildi.

S&P, gelişmekte olan piyasalarda küresel ekonomik görünüme ilişkin endişeler, ABD'nin beklenen faiz artırımı ve gelişmekte olan ekonomilerden sermayenin gelişen ekonomilere geçiş yapması gibi sebeplerin satış trendini tetiklediğini belirtti.

Açıklamada, "Para birimlerindeki hareketlerde ülkelere özgür faktörler de etkili oluyor. Örneğin, Türkiye'deki politik belirsizlik, Rusya, Nijerya, Kazakistan ve Azerbaycan'da emtia fiyatlarındaki düşüş gibi" ifadesine yer verildi.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan S&P Kredi Analisti Timuçin Engin, "Avrupa, Ortadoğu, Afrika'daki bankacılık sistemi araştırmamıza göre para birimlerindeki değer kaybından en çok Kazakistan, Beyaz Rusya, Ukrayna, Azerbaycan ve Nijerya gibi ülkelerin bankacılık sistemleri etkilenecek. Bu ülkeleri risklerin yüksek olduğu Rusya, Gürcistan ve Türkiye takip ediyor. Para birimlerindeki değer kayıplarının bankacılık sektörüne etkisinin Güney Afrika, Macaristan ve Hırvatistan'da görece sınırlı olmasın bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GÜNCEL HABERLER
banner35
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV